Centrum Kultury Jidysz

 Dzień Otwarty Centrum Kultury Jidysz

Ogromnym zainteresowaniem warszawiaków cieszyły się imprezy przygotowane przez Fundację Shalom w Dniu Otwartym Centrum Kultury Jidysz przy ulicy Andersa 15, zorganizowanym 16 października w godz. 12.00-20.00. Najliczniejsza publiczność pojawiła się na projekcji zdjęć z pierwszego trójwymiarowego filmu przedstawiającego Warszawę z 1935 roku. Bardzo dużo osób przyszło obejrzeć dokument "8 historii, które nie zmieniły świata" - będący zapisem wspomnień najstarszych żyjących polskich Żydów. Sporą widownię zebrał również  dr Jacek Leociak, który przedstawił multimedialną, niezwykle ciekawą opowieść o pięknie dawnego Muranowa.

 
 
  

Później odbyło się spotkanie z Marcinem Kowalskim, współautorem książki "Apte. Niedokończona opowieść". Kilka osób więcej niż planowano uczestniczyło w interesujących warsztatach, "Płeć w przestrzeni miasta". Spora gromadka maluchów wzięła udział w warsztatach przygotowanych przez Fundację MaMa pt. "Poszukiwanie zapomnianych książek". Dzieci tworzyły własne małe książki i dowiedziały się wiele interesujących rzeczy o języku jidysz. Dzień Otwarty CJK zakończył się koncertem Borisa Malkovskyego, nowatorskiego kompozytora, akordeonisty i pianisty. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworów postklezmerskich i postromantycznych, urozmaiconych kunsztownymi improwizacjami.Przez cały dzień można było kupić na stoisku zaaranżowanym tuż przy wejściu do Centrum, wydawnictwa Fundacji Shalom, książki, płyty, albumy oraz kwartalnik "Cwiszn". 


CENTRUM KULTURY JIDYSZ FUNDACJI SHALOM
UL. ANDERSA 15

GALERIA

 
Fundacja Shalom
zaprasza studentów polskich i zagranicznych uczelni, animatorów kultury oraz badaczy i promotorów kultury Żydów wschodnioeuropejskich, a także osoby zainteresowane nauką języka jidysz na dwutygodniowe spotkanie z językiem żydowskim oraz z żydowską historią, literaturą, kulturą i sztuką, które odbędzie się w Warszawie w dniach 4–16 lipca 2010.


Letnia Szkoła Języka Jidysz w Warszawie jest kontynuacją rozpoczętego w 2002 i organizowanego corocznie przez Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom Letniego Międzynarodowego Seminarium Języka Jidysz w Śródborowie. Dzięki przeniesieniu kursu do Warszawy – przedwojennego światowego centrum życia żydowskiego – uczestnicy będą mieli szansę poznawać miejsca związane z historią i kulturą jidysz, zwiedzać muzea, poznawać warszawskie archiwa, a także uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy.

Zajęcia będą się odbywać w nowocześnie wyposażonej sali wykładowej w nowej siedzibie Centrum Kultury Jidysz, przy ulicy Andersa 15 (róg Anielewicza) – w sercu dawnej żydowskiej Warszawy – miejscu, które mamy nadzieję stanie się już wkrótce ważnym punktem także na kulturalnej mapie Warszawy współczesnej.

W programie: lektorat języka jidysz oraz (dla chętnych) dodatkowe zajęcia popołudniowe (tutorial), konwersacje, warsztaty (warsztat teatralny, piosenki, gotowania, kaligrafii, przekładu, czytania rękopisów), wykłady, projekcje filmów, spotkania z natywnymi mówcami języka jidysz, wycieczki z przewodnikiem oraz wspólny szabat.

Wysoki poziom merytoryczny zajęć gwarantuje udział badaczy historii, literatury i obyczajów Żydów polskich oraz doświadczonych wykładowców języka jidysz.

Koszt udziału w zajęciach wynosi:

-1200 złotych opłata zwykła

-800 złotych opłata ulgowa dla studentów poniżej 30 roku życia oraz dla seniorów.

UWAGA! Przewidujemy możliwość zwolnienia z części opłat. Zapewniamy zakwaterowanie w akademiku Uniwersytetu Warszawskiego (w cenie).

Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz aplikacji

Tutaj można pobrać formularz

img/Formularz_ zgloszeniowy_2010.doc_

Więcej informacji uzyskają Państwo pisząc na adres:
jidysz@shalom.org.pl

The 8th International Summer Seminar in Yiddish Language and Culture

The program includes: 40 hrs of language instruction+10 hrs of Yiddish tutorial, speaking classes, meetings with native Yiddish speakers from Poland, lectures, various workshops (Yiddish song/music, theater, Jewish cuisine, traditional and modern Jewish calligraphy), guided tours in Warsaw, visits to museums and others.

The seminar will take place in our newly opened, modernly equipped Yiddish center.

For more information, write to: jidysz@shalom.org.pl
Fundacja rozpoczęła działalność Centrum Kultury Jidysz. Ideą Centrum jest propagowanie kultury jidysz we wszelkich jej aspektach: dydaktycznym, kulturalnym i naukowym. Pragniemy, aby Centrum stało się miejscem, w którym najpełniej będzie realizować się idea „Shalom”- żywej obecności języka jidysz, sztuki i kultury Żydów polskich.

MIĘDZYNARODOWE SEMINARIA KULTURY I JĘZYKA JIDYSZ

Wraz z izraelską organizacją Nacionale Instanc far Jidiszer Kultur zorganizowaliśmy sześciokrotnie międzynarodowe letnie seminaria kultury i języka jidysz, na których kształcimy przyszłych nauczycieli i tłumaczy literatury jidysz. 

Ostatnie seminarium odbyło się w dniach 7 – 20 lipca 2008 r.

Było to już szóste spotkanie osób zainteresowanych żydowską kulturą i tradycją. Do udziału w seminarium zaprosiliśmy studentów polskich i zagranicznych uczelni, pracowników instytucji kulturalnych oraz osoby aktywnie działające na rzecz rozwoju wiedzy o  kulturze i języku Żydów europejskich oraz wszystkich miłośników języka jidysz.


Więcej w zakładce:
 
Już teraz prowadzimy kursy i warsztaty języka jidysz dla osób początkujących i zaawansowanych w nauce w Warszawie i Łodzi.

Działalność centrum będzie stopniowo rozwijana. W planach mamy storzenie pierwszej na świecie Wyższej Szkoły Historii i Kultury Jidysz. 

Planujemy otworzenie oddziału lingwistycznego, który zajmować się będzie gromadzeniem i badaniem dialektów języka jidysz.

Stworzyliśmy stronę internetową www.jidyszland.pl, która zawiera m.in. bazę informacji na temat placówek kulturalnych i edukacyjnych działających na całym świecie, a związanych z jidysz, bazę informacji o bieżących wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych oraz szeroko pojętą bazę wiedzy na temat kultury jidysz ujętą w formie leksykonu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony!

W Centrum będą się odbywać szkolenia nauczycieli i tłumaczy literatury jidysz. Już teraz prowadzone są wykłady z literatury jidysz prowadzone przez dr Jacoba Weitznera.

Pragniemy by Centrum stało się źródłem edukacji kulturalneji historycznej, w której wszystkie narody będą mogły wspólnie poznawać swoją wspólną kulturę. Temu celowi służyć mają kolejne edycje prowadzonych przez Fundację Shalom konkursów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów: "Na wspólnej ziemi" i "Historia i kultura Żydów polskich".

Stworzenie Centrum to najpoważniejsze wyzwanie, przed którym stoimy. Ambitne plany mogą być zrealizowane tylko dzięki  pomocy i zaangażowaniu wielu osób, których unikatowa wiedza i umiejętności pomogą nam ocalić od zapomnienia dorobek kultury jidysz.

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy pragną być współgospodarzami tego domu zbudowanego na fundamencie przeszłości – z oknami wychodzącymi na przyszłość.      

 
Projekty zrealizowane w ramach dzialalności Centrum:

 • Międzynarodowe seminaria języka jidysz:

  Śródborów 2008
  Śródborów 2007
  Śródborów 2006
  Śródborów 2005
  Jadwisin 2003
  Śródborów 2002


 • Lektoraty jezyka jidysz w Łodzi

 • Lektoraty jezyka jidysz w Warszawie

 • Warsztaty młodych jidyszystów - Łódź - 2002

 • Warsztaty piosenki jidysz i Koncert uczestników w Teatrze Żydowskim - czerwiec 2002 r.

 • Klub Shalom "Rodzynki z Migdałami"


 • strony www