AktualnościSpotkanie z Renatą Piątkowską
2011-05-25

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom zaprasza w środę, 25 maja 2011 roku o godz. 18.00 do siedziby CKJ przy ul. Andersa 15 na spotkanie z Renatą Piątkowską pt. "Co żydowskie artystki robiły na Muranowie"? 
W badaniach nad sztuką stosunkowo rzadko zadajemy sobie pytania, czy miejsce zamieszkania ma wpływ na twórczość, czy znajduje odzwierciedlenie w tworzonych dziełach. Łatwiej na takie pytanie odpowiedzieć w malarstwie pejzażowym, inspiracja pięknem krajobrazu jest oczywista i natychmiast widoczna.


fot.www.jewishmuseum.org.pl


Dokąd ze swoich malarskich wędrówek i plenerów wracały żydowskie malarki? Gdzie mieszkały i dlaczego wybierały takie czy inne dzielnice na swoje siedziby? Czy przedwojenny Muranów, gdzie niektóre z nich mieszkały, zostawił ślad w ich twórczości? A może także nieżydowskie malarki mieszkały w tej dzielnicy? Gdzie wystawiały swe prace i kto je oglądał? To początek wędrówki przez miejsca i dzielnicę wciąż mało znaną tropem żydowskich i nieżydowskich artystek.

Dr Renata Piątkowska – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się sztuką i kulturą żydowską. Autorka licznych publikacji, w tym książki „Między Ziemiańską a Montparnassem. Roman Kramszyk”. Pracowała w Muzeum ŻIH, gdzie była kuratorką wielu wystaw. Od 1999 roku pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, obecnie na stanowisku szefa Działu Wystaw i Zbiorów.

(dojazd 18, 35, 111, 180 lub metrem: stacja Metro-Ratusz)

Spotkanie odbywa się w ramach serii Sprawy literackie Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom.
 
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji<< backstrony www